انجام حوالجات ارزي

dragged border

درباره وبلاگ

dragged border
dragged border

حواله های ارزی صادره ( Outward Transfers)

 پس از مراجعه به شعب ارزی  بانک و ارائۀ درخواست انجام حوالجات ارزی و معرفی ارز حواله (از محل حساب ارزی، اظهار نامۀ گمرکی، واریز نقدی، خرید ارز به صورت توافقی از مناطق آزاد تجاری و...).  بانک در کوتاه ترین زمان و از طریق سیستم پیشرفتۀ سوئیفت نسبت به صدور حوالۀ ارزی عهدۀ کارگزاران خارجی و داخلی اقدام می نماید.

 

صدور حواله های ارزی به دو صورت امکان پذیر است.

 

صدور حوالۀ عهدۀ کارگزاران(بانک ها) خارجی در اقصی نقاط دنیا

 

صدور حوالۀ عهدۀ کلیه بانک های داخلی به ارزهای معتبر

 

انجام حوالجات ارزی وارده: (Inward Transfers)

دستور پرداختی است از طرف کارگزاران (بانک های خارجی و داخلی) به  بانک ارسال می شود و پس از دریافت پیام سوئیفت در کوتاه ترین زمان ممکن به شعبۀ مربوطه اعلام و امکان دریافت وجه توسط مشتری فراهم می گردد.

 

در حال حاضر مقررات ارزی این اجازه را به ذینفع حواله می دهد که ارز حواله را در حساب های ارزی خود نگهداری یا به نرخ روز به بانک فروخته و یا به خارج از کشور حواله کند و حسب درخواست به ارز دیگر تبدیل نموده و یا آن را به گذرنامه خود یا دیگری منتقل نماید.

 

دریافت حواله به ارزهای معتبر از طریق سیستم ماهواره ای سوئیفت از اقصی نقاط دنیا در شبکۀ بانک  امکان پذیر است.

در ادامه بیشتر درباره انجام حوالجات ارزی میخوانیم .

(0) نظر
dragged border

حواله ارزی چیست

حواله های ارزی

حواله به طور کلی عبارتست از مدرک مستند ارسال چیزی(می تواند نقدی یا غیر نقدی باشد) وبرای حواله بانکی ارسال وجه مد نظر است.

 

جهت ارسال ارز از طریق یک بانک به حساب فرد یا شرکت در بانک مقصد از انجام حوالجات ارزی استفاده می گردد. در همه این روشها، ارسال کننده پول ابتدا ازاینکه بانک مقصددارای کدرهگیری یاسوییفت معتبرمی باشداطمینان حاصل کرده وسپس واحدپول ارسالی راتعیین می کندومعادل آن رابرمبنای واحدپول بانک مبداجهت ارسال حواله تحت عنوان حواله تحویل بانک می دهد.حواله های فوق از طریق بانک ثالثی ( که بر مبنای واحد پول ارسالی متغیر می باشد) به بانک مقصدمی رسدوبسته به نوع حساب شخص یاشرکت دربانک مقصدبه واحدپول رایج تبدیل شده ویادرحساب ارزی وی/شرکت ثبت می شود.

 

حواله

حواله به معنای انتقال پول از حساب یک شخص در یک کشور به حساب شخص دیگر در کشور دیگر می باشد. به عنوان مثال شخصی  که در خارج از کشور خود کار می کند و قصد دارد تا به خانواده خود در کشورش کمک های مالی ارسال کند از طریق حواله ارزی می تواند این کار را انجام دهد. بر اساس گزارش بانک جهانی در سال 2012، نزدیک به 401 میلیارد دلار حواله ارزی به کشورهای در حال توسعه وارد شده است.

 

اهمیت

انجام حوالجات ارزی در حال حاضر نقش اساسی و بزرگی را در اقتصاد بسیاری از کشورها ایفا کرده و کمک زیادی به رشد اقتصادی می کند. بر اساس تخمین بانک جهانی سوئیس در سال 2009 ، 414 میلیارد دلار از طریق حواله جا به جا شده است. از این 414 میلیارد دلار، 316 میلیارد دلار آن وارد کشورهای در حال توسعه شده که 192 میلیارد آن از طرف کارگران مهاجر بوده است.

در سپتامبر سال 2008 ، بانک جهانی نخستین پایگاه داده برای نرخ حواله را ایجاد کرد. این پایگاه داده ، اطلاعات برای ارسال و دریافت حواله در 200 کشور در سر تا سر جهان ایجاد نموده است.

 

دیدگاه کلی

حواله یک پدیده جدید در جهان نیست و بخشی از زندگی بشر می باشد. برخی از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، ایتالیا و ایرلند به شدت وابسته به حواله های دریافتی از مهاجران در قرن های نوزدهم و بیستم بوده اند. در سال 1946، حواله های ارزی 21% اقتصاد در جر در کشور اسپانیا را به خود اختصاص داد. این کشورها سیسات های جدیدی را در زمینه حواله به کار گرفتند. ایتالیا نخستین کشوری بود که قانونی برای ارسال حواله وضع نمود. از سال 2000 میلادی میزان ارسال حواله گسترش بیشتری یافته است. مهاجران چین و هند بیش از 130 میلیارد دلار پول از طریق حواله ارزی به کشورهای خود ارسال نموده اند.

ایالات متحده از سال 1983 به طور جهانی منبع ارسال حواله بوده است. روسیه، عربستان صعودی و سوئیس در سال 2007 بیشترین میزان انجام حوالجات ارزی بوده اند. جدول زیر کشورهایی را که بالاترین میزان دریافت وجه از طریق حواله را درجهان داشته اند نشان می دهد.

 

(0) نظر
dragged border

ضوابط انجام حوالجات ارزی

انجام حوالجات ارزی در حال حاضر نقش اساسی در اقتصاد بسیاری از کشورها ایفا نموده و کمک قابل توجهی به رشد اقتصادی مینماید. به منظور ارسال ارز از طریق یک بانک به حساب شخص یا شرکت در بانک مقصد از حواله ارزی شبکه سویفت استفاده می شود.

 

شرایط ، قوانین و نکات ارسال حواله :

طبق قوانین و مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جهت احراز هویت کامل مشتری ، کپی کارت ملی ضمیمه فرم درخواست حواله می شود.

مشتری ملزم به تکمیل فرم درخواست حواله به صورت کامل و خوانا ( به فارسی و لاتین) می باشد و درصورت بروز هرگونه مشکل از جمله برگشت، تاخیر، مسدود شدن ارز و ... بر اساس درج اطلاعات ناقص و یا اشتباه در فرم حواله ، مسئولیت آن بر عهده مشتری بوده و صرافی پالادیوم هیچگونه مسئولیتی بر عهده نخواهد گرفت.

کلیه کارمزدها و هزینه ها جهت اصلاحیه و پیگیری مجدد بر عهده مشتری می باشد.

توجه: قابل ذکر است در صورت نقص یا اشتباه در اطلاعات موجود در فرم حواله بانکی، برگشت آن حواله، گاهی تا چند ماه به طول می انجامد و مسئولیت این اشتباه به عهده مشتری است.

حواله های ارزی فقط در صورت تاییدیه برگشت بانک یا کارگزار مربوطه از نظر صرافی برگشتی تلقی می شوند و مشتری بایستی برای اثبات ادعای خویش مستندات لازم را ارائه دهد.

در صورت برگشت حواله بعد از انجام حوالجات ارزی به هر دلیل (نواقص اطلاعات حساب گیرنده، قوانین بین المللی پولشویی و قوانین تحریم بانکی ایرانیان) کارمزد بانکی مربوطه از آن کسر شده و حواله مربوطه بعد از کسر کارمزد به صورت خالص برگشتی به مشتری مسترد خواهد شد و ظرف 24 ساعت پس از برگشت باید از طرف مشتری تعیین تکلیف شود.

الف . در صورتی که مشتری اعلام به حواله مجدد نماید ( در شرایطی که امکان حواله مجدد وجود داشته باشد ) می بایست کارمزدهای مربوطه حواله فوق را پرداخت نماید .

ب . در صورتی که مشتری درخواست وجه ریالی حواله را داشته باشد فقط به نرخ روز (نرخ خرید) با مشتری محاسبه و تسویه می گردد. لذا نرخ اولیه خرید حواله ملاک تسویه نمی باشد و چه قیمت ارز مربوطه بالا رفته یا پایین آمده باشد فقط به نرخ روز از مشتری خریداری می شود

این صرافی فقط در شرایطی می تواند نام فرستنده  ( ذکر نام فرستنده حواله یا با اوردر – در هنگام ایجاد انجام حوالجات ارزی  ) را در حواله بانکی ذکر کند که از قوانین کارگزار یا بانک مربوطه مانعی نداشته باشد و در غیر اینصورت از نوشتن نام فرستنده معذور است.

 

(0) نظر
dragged border

ادامه متن حوالجات ارزی

در ارسال انجام حوالجات ارزی شرکتی ، درصورت درخواست بانک ارسال کننده ، مشتری موظف به ارائه پیش فاکتور و سایر مدارک مورد نیاز به صرافی میباشد.

حواله با هماهنگی قبلی و در صورت تسویه کامل تا پایان وقت بانکی همان روز ، قطعی تلقی می گردد.

حواله های بانکی ناخالص بوده و کارمزدهای بانکی پس از رسیدن به مقصد از مقدار حواله  کسر خواهد شد و با توجه به کشور و نوع بانک گیرنده و بانک واسط کارمزد بانک متغیر است و این صرافی در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.

از اکثر حواله های بانکی بسته به نوع بانک واسط  و کشور و بانک مقصد بین 10 الی 100 دلار  کارمزد کسر می شود و حواله های نت که بصورت مستقیم از یک بانک به همان بانک گیرنده واریز می شود ، بدون کسر کارمزد بانکی میباشد - با هماهنگی صرافی.

زمان رسیدن حواله های بانکی تا سه روز کاری است (بدون در نظر گرفتن تعطیلات کشور مبداء و مقصد) که روال عادی انجام حواله های بانکی است و در صورت تاخیر بیش از 5 روز کاری مشتری موظف است موضوع را جهت بررسی و پیگیری به صورت ایمیل یا فکس به اطلاع صرافی برساند.

طبق قوانین بین المللی پولشویی بیشتر بانک ها  در زمان انجام حوالجات ارزی از دریافت حواله های ارسالی (به خصوص دلار و یورو) به حساب های حقیقی (اشخاص) ممانعت می کنند و در صورت انسداد یا برگشت این حواله ها ، مسئولیت آن به عهده مشتری است.

قوانین خاص بانکی برخی کشورها:

به دلیل قوانین سخت و محکم کشورهای اروپایی و آمریکایی به کلیه مشتریان توصیه می شود از قوانین بانکی کشور گیرنده اطلاع لازم و کافی را بدست آورده و سپس اقدام به ارسال ارز نمایند.

طبق قوانین کشورهای انگلیس، آمریکا، کانادا، استرالیا و ژاپن حواله های داخلی (انتقال از یک بانک به بانک دیگر در همان کشور) شرایط خاصی برای جلوگیری از فرار مالیاتی و فعالیت های غیر قانونی وضع گشته است و نظارت کاملی برای جابجایی مبالغ بالا انجام می گیرد و گاهی بانک ها پس از قبول حواله های داخلی با مبلغ بالا، آن مبلغ را مسدود کرده و تا زمانی که گیرنده مستندات قانونی کافی جهت واریز به حساب را ارائه ننماید برای ایشان مجوز برداشت صادر نمی گردد.

در برخی کشورها برای حساب هایی که متعلق به اشخاص حقیقی بوده محدودیت های خاصی قائل می شوند که توصیه می گردد قبل از ارسال حواله با بانک گیرنده هماهنگی لازم صورت پذیرد .

نکته : از ژانویه 2013 تا کنون کلیه نقل وانتقالات به حساب اشخاص ایرانی حتی دارای ملیت های دیگر برای بیش از پنج هزار دلار در آمریکا و کانادا و سه هزار یورو در اروپا ،از طریق ارسال سویفت ممکن نیست و در صورت داشتن پاسپورت دیگر فرد دریافت کننده ایرانی ارایه اسکن رنگی پاسپورت خارجی و مدارک دیگر الزامی است .در ادامه مقالات انجام حوالجات ارزی با ما همراه باشید.

 

 

(0) نظر
X